شلف استیل دایره برای پذیرایی

انواع شلف در دکوراسیون داخلی منزل

هومینایس hominice

نقش شلف در دکوراسیون داخلی

معماری مدرن هر چیدمانی نیاز به یک سری اکسسوری ها و تزئینات دارد که باعث فضا سازی در آن شود. یکی از اصلی ترین عنصار تزئینی در هر سبک دکوراسیونی، شلف ها یا همان قفسه دیواری هستند. تنوع این محصولات با توجه به نقش شلف در دکوراسیون بسیار بیشتر از قبل شده است و می تواند هر سلیقه ای را راضی نگه دارد. نصب این شلف ها روی دیوار یک فضا کوچک و دنج را برایتان به وجود می آورد که می توانید وسایل دکوری زیبا و هنری خود را روی آن بچینید.

شلف گرد دکوری برای پذیرایی

کاربرد شلف در دکوراسیون چیست؟

فکر می کنید از این طاقچه های دیواری امروزه، در کدام بخش از فضا می توان استفاده کرد؟ در نشیمن؟ یا سالن پذیرایی؟ اتاق خواب یا اتاق مهمان؟ و… بگذارید در یک کلام حجت را تمام کنیم. شما می توانید از شلف در تمامی بخشهای خانه استفاده کنید. کاربرد و نقش شلف در دکوراسیون با توجه به محیطی که در آن استفاده می شود متفاوت خواهد بود.

برای مثال: اگر از شلف استیل در اتاق خواب استفاده کنید، می تواند یک کتابخانه زیبا و منحصر به فرد باشد تا کتابهای خود را درون آن قرار دهید. این درحالی است که شلف می تواند حکم یک نگهدارنده را در َآشپزخانه داشته باشد تا لیوان ها و سایر لوازم را روی آن با نظم و ترتیب بچینید و به آسانی در دسترستان باشد. در سالن نشیمن و پذیرایی هم از شلف می توانید به عنوان پایه ای برای گلدانهای دیواری و جذاب یا حتی تابلو ها و وسایل دکوری به کار بگیرید. به عبارت ساده تر می توان گفت کاربرد قفسه ها را شما مشخص می کنید و بستگی به شیئی دارد که روی آن قرار می گیرد.

شلف و قفسه برای فضا سازی پذیرایی

چه نوع شلفی را انتخاب کنیم؟

برای آنکه نقش شلف در دکوراسیون پررنگ تر شود و به عبارتی حسابی به چشم آید بدیهی است که باید به سراغ مدلهای خاص و جدید بروید. انتخاب آن بستگی به سبک دکوراسیون شما خواهد داشت. بهترین گزینه های شلف برای سبک های مختلف عبارتند از:

دکوراسیون کلاسیک و روستیک

چوب و عناصر طبیعی اهمیت بالایی در این سبک دارند. برای آنکه همراه با این سبک باشید باید شلفهایی انتخاب کنید که از چوب طبیعی یا مصنوعات چوبی ساخته شده اند. هنر دست روی بخشهای مختلف این قفسه ها زیبایی آن را دو چندان می کند. بهتر است طرح و رنگ آن هم همچون چوب باشد تا احساس طبیعی بودن آن در محیط القا شود. هرچه ساده تر باشد، جذابیت بصری آن بیشتر خواهد بود.

دکوراسیون مدرن و نئوکلاسیک

در این سبکهای نوظهور باید از متریال جدید استفاده کنید. استیل، فلز، آینه و… انتخاب هایی است که پیش روی شما وجود دارد. در صورت تمایل برای عمق بخشیدن به چیدمان می توانید از این متریال با ترکیب چوب استفاده کنید که جلوه آن غیر قابل توصیف خواهد بود. دکوراسیون مینیمال برای چنین دیزاینی باید حتما از قفسه های ساده و به دور از هر گونه حاشیه اضافه و تزئینات بروید. نمونه ساده و ترجیحا تک رنگ را انتخاب کنید که فضای زیادی از دیوار را هم اشغال نکند.

شلف دیواری زیبا برای پذیرایی

برای انتخاب شلف به چه نکاتی توجه کنیم؟

نقش شلف در دکوراسیون و شیک به نظر رسیدن آن غیر قابل انکار است. اما به شرطی که شلف متناسب با فضا و خانه تان انتخاب کنید. هر دیواری برای نصب شلف ها مناسب نیست و باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید. در غیر این صورت دیوارهای شلوغی خواهید داشت که فضا را بسیار خفه تر نشان می دهد. به این منظور حین خرید و نصب شلف به نکات زیر توجه کنید:

  1.   به سراغ طرحهای جدید شلف بروید از اینکه یک شکل لوزی شکل روی دیوار داشته باشید، نترسید. قرار نیست همیشه شلف های شما به صورت عمودی و افقی و با طرحهای چهار گوش باشد. یک آن تصور کنید که یک قفسه گرد روی دیوار شما چقدر می تواند چشمگیر باشد! پس از تنوع اجتناب نکنید.
  2.   دیوار را به قفسه تبدیل کنید وجود یک سری از فرورفتگی ها و منحنی ها در دیوار سازه ها باعث می شود جلوه زیبایی نداشته باشد و همچنین دکوراسیون مبلمان در آن قسمت با مشکل مواجه شود. کافی است از شلف های باکس استفاده کنید و با توجه به فرم دیوار آن ها را نصب کنید. این کار باعث می شود طرحی خاص روی دیوار اجرا شود که مختص خانه شما بوده و بسیار زیبا است.
  3.   به جای دیگر مبلمان از آن ها استفاده نمایید با مدرنیته شدن چیدمانها دیگر استفاده زیادی از وسایل حجیم و جاگیر نشود. یکی از آنها میز تلویزیون است. قرار نیست تلویزیون را روی دیوار نصب کنید تا به تنهایی در آن وسط خودنمایی کند. استفاده از شلف های ساده و با طول بلند این امکان را برایتان ایجاد می کند که تلویزیون را روی آن قرار دهید و همچنین یک طرح جذاب روی دیوار ایجاد کنید که به نقطه مرکزی دکوراسیون شما تبدیل شود.
  4.   ابعاد دیوار را از یاد نبرید نقش شلف در دکوراسیون زمانی خودنمایی خواهد کرد که متناسب با ابعاد دیوار باشد. منظور ما این نیست که برای نصب قفسه به سراغ دیوار های بزرگ بروید. بلکه منظور ما نصب شلف های کوچک برای دیوارهای کوچک و برعکس است. البته در برخی مواقع ممکن است ایجاد تضاد باعث جذابیت آن شود که در این صورت بهتر است با یک طراح داخلی مشورت کنید.

برای شلف ها چه رنگ هایی را انتخاب کنیم؟

رنگ را دست کم نگیرید. تاثیر رنگ بر نقش شلف در دکوراسیون بسیار زیاد است. در اولین قدم برای انتخاب رنگ شلف باید به دیوارها دقت کنید. برای دیوارهای روشن رنگهای تیره و برای دیوارهای تیره رنگهای روشن را انتخاب کنید. البته در انتخاب رنگ شلف، مدل آن هم نقش بسزایی دارد. جسارت داشته باشید و به سراغ رنگهای خاص برای شلف بروید. رنگهای خنثی همیشه گزینه مطمئن تری هستند چرا که برای هر سبک و فضایی مناسب می باشند اما انتخابهای دیگری همچون سبز یشمی، مشکی، خاکستری، قهوه ای و… هم وجود دارد که بسته به سلیقه تان می توانید انتخاب نمایید.