مرتب کرده کابینت آشپزخانه

ترفند های کاربردی برای مرتب کردن کابینت آشپزخانه

هومینایس hominice

مرتب کردن کابینت آشپزخانه با ایده های آسان و راحت

وجود لوازم مختلف در قلب آشپزخانه شما کاملا طبیعی است. اما برای آنکه جلوه بدی به فضا ندهد و از طرفی بتوانید در زمان مورد نیاز به آسانی به وسایل دسترسی داشته باشید، رعایت نظم امری ضروری است. قرار نیست تقارن را در آشپزخانه رعایت کنید یا کابینت هایتان را عوض نمایید تا فضای زیادی در اختیار داشته باشید. تنها باید از محیطی که در اختیار دارید به صورت بهینه استفاده کنید. مرتب کردن کابینت آشپزخانه کار دشواری نیست. فقط باید توجه کافی به محیط آشپزخانه و دکوراسیون آن داشته باشید تا همیشه مرتب و زیبا باشد.

نظم دهنده های کابینت در آشپزخانه

10 ترفند ساده برای مرتب سازی کابینت آشپزخانه

سازماندهی در کابینت موجب ایجاد نظم در آن میشود. همانطور که میتوانید با خرید صندلی ناهار خوری استیل شیک و مدرن به آشپزخانه خود نظم دهید. اما سوال مهمی که احتمالا برای شما ایجاد میشود این است که سازماندهی باید چگونه انجام شود؟ هومینایس در ادامه 10 ترفند ساده را به شما معرفی می کند که به کابینت های آشپزخانه و لوازم آن سرو سامان داده و آن ها را سازماندهی می کند. میله های عمودی در کابینت نصب کنید سینی ها جز لوازم جاگیر و البته بسیار کاربردی در آشپزخانه هستند که در طول روز ممکن است بارها مورد استفاده قرار گیرد.

به همین خاطر باید در یک فضا دم دستی قرار داده شوند. در آوردن این سینی ها از بین دیگر ظروف کار سختی خواهد بود. از طرفی اگر بخواهید آن را به صورت پهن و افقی در کابینت بگذارید فضای زیادی خواهد گرفت. نصب میله های عمودی با فاصله کم در یکی از کابینت ها باعث می شود تا سینی ها را به شکل موازی بین میله ها قرار دهید و در زمان نیاز هم به آسانی بردارید و استفاده کنید.

در کابینت ها از صفحات چرخان استفاده کنید

تصور کنید با باز کردن درب کابینت شاهد چندین ردیف از ظروف ادویه جات هستید. حال اگر بخواهید به دنبال ادویه مورد نظر خود بگردید، باید تمامی آن ها را بیرون بیاورید تا به هدفتان برسید. حتی تصور کردن به آن هم موجب خستگی می شود. صفحات چرخان این کار را برای شما راحت کرده و همچنین موجب مرتب کردن کابیت آشپزخانه شده است. ظروف کوچک، لیوانها، ادویه جات، نمکدان ها و… را روی آن بگذارید و تنها با چرخاندن صفحه زیری به هر یک از آن ها که نیاز دارید، دسترسی داشته باشید.

قرار نیست همه چیز درون کابینت جاگیر شود یکی از شرایط مرتب کردن کابینت آشپزخانه این است که فضای خالی داشته باشد و همه چیز شلوغ و در دل هم فرو نرود. زمانی که لوازم شما زیاد باشد و فضای کابینت ها پر شوند، نمیتوان مانع از این اتفاق افتاد، مگر آنکه برخی از وسیله های خود را بیرون از کابینت بگذارید. برای مثال: آویزان کردن ماهی تابه و قابلمه های دم دستی روی دیوار آشپزخانه، قرار دادن نمکدان ها و ادویه جاتی که دائما در حال استفاده از آن ها هستیم روی میز و… . باور کنید مرتب کردن کابینت آشپزخانه با همین کارهای کوچک شروع خواهد شد و نتیجه شگفت انگیزی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

شلف در مرتب سای کابینت ها

برای مرتب شدن کابینت ها از نظم دهنده های کشو غافل نشوید

همه بانوان علاقه مند به حضور کشو در آشپزخانه هستند. چرا که حسابی کار آن ها را راه میندازد و انواع اقلام را در خود جای می دهد. حال اگر بتوانید از نظم دهنده های کشو درون آن ها استفاده کنید، کارایی کشو برایتان دو برابر خواهد شد. دیگر زمانی که کشو را باز می کنید شاهد ریخت و پاش بودن آن نخواهید شد. همه چیز به صورت دسته بندی شده و مشخص جای گرفته اند و نظم چشمگیری در آن حاکم است. این نظم دهنده ها را برای قاشق و چنگال، دستمالها، لوازم کوچک و… میتوانید استفاده کنید.

پشت درب کابینت قفسه و قلاب بزیند

تا به حال به این فکر کرده اید که می توانید از فضای پشت درب کابینت هم استفاده کنید؟ کافی است تعدادی قلاب و آویز های نگهدارنده روی آن نصب کنید. حال میتوانید عناصر کوچک مانند اسکاچ، دستمال، چاقو، کیسه و… را درون آن ها جای دهید و نهایت استفاده را داشته باشید.

از ظروف درب دار برای نگهداری مواد خام در آشپزخانه استفاده کنید

این یکی دیگر از ایده ها برای مرتب کردن کابینت آشپزخانه نگهداری مواد خام همچون پاستا و ماکارونیف نمک و شکر، آرد و… در ظروف درب دار است. بهتر است از ظروف شیشهای استفاده کنید. چرا که:

  1. – به راحتی محتویات درون آن را مشاهده خواهید کرد. ( در صورتی که از ضروف غیر شیشه ای استفاده می کنید که امکان رویت مواد داخل آن وجود ندارد، از برچسب ها استفاده کنید )
  2. – به آسانی شسته میشوند و لکه نمی گیرند.
  3. – وزن سبک تری داشته و حجیم نیستند. میتوانید این مواد را در کابینتهای پایینی آشپزخانه و نزدیک اجاق گاز قرار دهید.

ترفند مرتب سازی کابینتها

با استفاده از شلف استفاده دو برابری از فضا کابینت داشته باشید

شلف ها طبقات بیشتری در کابینت برایتان فراهم می کنند. در نتیجه احتمال لب پر شدن ظروف چینی شما به حداقل خواهد رسید. همچنین همه چیز طبق نظم قرار می گیرند که دسترسی به آن ها راحت می شود. برای چیدن لیوان ها و فنجان ها در کابینت هم شلف ها بسیار کاربردی هستند.

6 نکته مهمی که برای مرتب کردن کابینت آشپزخانه توصیه میشوند

داشتن آشپزخانه ای تمیز و مرتبز آرزوی هر بانوی خانه داری است. این آرزو محال نیست و با استفاده از نکات و ایده های مرتب کردن کابینت آشپزخانه قابل دست یابی خواهد بود. رعایت یک سری نکات هم به شما کمک میکند تا به این خواسته تان برسید. این نکات عبارتند از:

  1.   هر چیز را بعداز استفاده سر جای خود قرار دهید. نباید به هیچ عنوان ریخت و پاش کنید.
  2.   هر شب بعد از صرف شام، اجاق گاز را تمیز کنید.
  3.   تمیز کردن ماهانه کابینت ها و گردگیری آن ها را فراموش نکنید.
  4.   درب های کابینت را به ارامی ببندید تا خراب نشوند.
  5.   قرار نیست همه چیز را در کابینت بگذارید. جعبه ابزار، داروها و… را می توان در محلی به غیر از آشپزخانه نگه داری کرد.
  6.  ظروف اضافه را از کابینت ها حذف کنید و در انبار با پاکینگ نگهداری کنید.