پتینه

پتینه کاری دیوار

هومینایس hominice

بازسازی منزل با پتینه کاری دیوار

هیچ چیز به اندازه تغییر رنگ قالب در دکوراسیون نمی تواند تنوعی چشم گیر به آن ببخشد. پتینه کاری دیوار ، یک روش ساده و البته کم هزینه برای ایجاد تنوع در دکوراسیون داخلی شما است. البته با استفاده از پتینه می توانید سالن خود را تزئین کنید و جلوه ای زیباتر به آن ببخشید. علاوه بر آن پتینه برای بازسازی منازل و ترمیم دیوارها هم یک گزینه خارق العاده به شمار می رود.

منظور از پتینه کاری دیوار چیست؟

پتینه دیوار یک هنر نقاشی ساختمان است که با استفاده از ابزارهای مخصوص، جلوه ای فرسوده و کهنه به سطوح می بخشد. با به کارگیری رنگ های دکوراتیو و ایجاد سایه روشن، می توان یک بافت نازک و جذاب روی سطح های مختلف ایجاد کرد که ظاهری متفاوت و در عین حال شیک و جذاب به آن می بخشد. با این روش می توانید رنگ و طرح سطوح مختلف چوبی، فلزی، گچی، مسی و… را تغییر دهید. همچنین یک روش ایده آل برای بازسازی است. چرا که می تواند تمامی کثیفی ها، ترک های دیوار و… را هم بپوشاند.

پتینه نقاشی

پتینه کاری برای چه سبک دکوراسیون هایی مناسب است؟

پتینه یک روش مدرن است که با استفاده از آن ظاهری قدیمی و فرسوده به سطح مد نظر بخشیده می شود. پتینه دیوار قدرت شگفت انگیزی در تفییر تم داخلی و جذابیت فضا دارد. همین قدرت آن باعث شده تا برای تمامی سبک ها قابل استفاده باشد. اما در هر سبکی باید به یک سری نکات دقت کنید که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

پتینه دیوار برای سبک روستیک و کلاسیک

در این سبک عموما از لوازم چوبی استفاده می شود. شما هم می توانید تم رنگی پتینه کاری روی دیوار را در تناژهای مختلف قهوه ای یا کرمی انتخاب کنید تا هارمونی دکوراسیون حفظ شود. استفاده از رنگ دکوراتیو طلایی و نقره ای برای سبک کلاسیک بهترین گزینه خواهد بود. این رنگ ها جلوه ای لوکس و اشرافی به فضا می بخشد. می توانید با استفاده از قاب های طلایی و دیگر تزئینات جان دوباره به محیط بدهید. البته این تزئینات اضافه در سبک روستیک وجود نخواهد داشت و بیشتر طرح های ساده در آن اجرا می شود. برای سبک کلاسیک می توان از تم رنگ های نقره ای، طوسی و… هم استفاده کرد.

پتینه کاری دیوار

پتینه دیوار برای سبک مدرن

در دکوراسیون و طراحی داخلی امروز هم از پتینه کاری دیوار استفاده زیادی می شود. چرا که به کمک آن می توان جلوه ای خاص در ساختمان ایجاد کرد. با این تفاوت که برای سبک مدرن از رنگ های روشن و شاد باید استفاده کنید. رنگ هایی سفید، آبی، زرد، نارنجی و… که سبب می شود طرح های نامتقارن و نامتعارف در سطح دیوارها ایجاد شود. قرارگیری انواع میز استیل طلایی و نقره ای در این سبک دکوراسیون نیز باعث جذابیت هرچه تمام تر فضای منزل میگردد.

پتینه دیوار برای سبک صنعتی

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم پتینه کاری روی سطح فلزی هم انجام می شود. به همین خاطر می توانید ترکیب جذابی با استفاده از آن در معماری و طراحی صنعتی ایجاد کنید. اما تا حدودی باید از رنگ های تیره و تناژ های گرم استفاده کنید.

پتینه دیوار

انواع پتینه کاری کدامند؟

پتینه کارهای انجام شده روی دیوار انواع گوناگونی دارند. برای انجام آن سطح مد نظر باید به صورت تک رنگ باشد. برای زیر سازی آن می توان از رنگ های لاستیکی، اکرلیک، روغنی و… استفاده کرد. بعد از اماده سازی زیر ساخت، پتینه کاری دیوار اجرا خواهد شد. که به دو صورت برجسته و تخت انجام می شود.

پتینه کاری تخت

این نوع از پتینه کاری با استفاده از رنگ های ساده روی سطح دیوار انجام می شود. ظاهری یکدست و مرتب تری خواهد داشت. می توانید با این طرح ها فضایی منظم و آرامش بخش داشته باشید. تمیز کردن دیوارهایی که دارای پتینه تخت هستند بسیار ساده و راحت است.

پتینه کاری برجسته

در این نوع پتینه رنگ ها به صورت برجسته روی دیوار اجرا می شود. با لمس کردن سطح دیوار و حتی با نگاه هم می توان این برجستگی ها را احساس کرد. اگر کمی خلاقیت به خرج دهید می توانید طرح های سه بعدی و فانتزی هم روی آن اجرا کنید. پتینه کاری دیوار برجسته ظاهری بسیار متفاوت و خاص به خانه شما خواهد بخشید. می توانید با ساتفاده از گچ بری های دیوار جلوه آن را هم دو چندان کنید.

پتینه کاری

پتینه کاری برجسته انتخاب کنیم یا تخت؟

اینکه کدامیک از آن ها را می خواهید، بستگی به نظر شخصی شما دارد. با توجه به سلیقه و نظر خودتان می توانید آن ها را انتخاب کنید. می توانید تابلوهای رنگی روی دیوار هم به کمک پتینه اجرا کنید. هرچقدر ابتکار به خرج بدهید نتیجه آن جذاب تر خواهد بود. برای پتینه کاری برجسته از از زر ورق هم استفاده می شود که جلوه ای طلایی و لاکچری به دیوار می بخشد. البته در زمان انتخاب نوع پتینه به سبک دکوراسیون، متراژ سالن مد نظر، بودجه و… هم توجه کنید. چرا که قیمت پتینه کاری برجسته به نسبت پتینه کاری دیوار تخت بیشتر است.

پتینه برای کدام قسمت از خانه مناسب است؟

فرقی نمی کند، چه برای سالن پذیرایی بخواهید چه برای نشمین یا اتاق خواب و حتی آشپزخانه، در هر صورت می توانید از این روش برای زیباسازی دیوار ها استفاده کنید. برای دیوارهای اتاق ها به سراغ طرح های فانتزی بروید. اما برای سالن بهتر است طرح های ساده تری را انتخاب کنید که ترک های دیوار را هم میپوشاند و جزئی از طرح پتینه دیده می شود.

پتینه روی دیوار را می توان شست؟

خبر خوب برای کدبانوهای عزیز این است که پتینه کاری دیوار که با رنگ روغن اجرا می شوند، قابلیت شست و شو دارند. شما می توانید هر گونه لکه و کثیفی روی آن را به اسانی بشویید و تمیز کنید. دگیر نوع های پتینه هم قابل گرد گیری هستند و مشکلی برایتان بوجود نخواهند آورد.

جمع بندی

برای تزئین دیوار و بازسازی ان روش های مختلفی پیش رو خواهید داشت. کاغذ دیوار، رنگ ساده و… که از بین تمامی آن ها پتینه کاری دیوار را به شما پیشنهاد می کنیم. چرا که نتیجه خیره کننده ای داشته و ماندگاری آن بالا است. همچنین دردسرهای نصب کاغذ دیوار را هم ندارد و از نظر قیمت هم مقرون به صرفه است.